Tarihte Salgın Hastalıklar

Kategori: İslam Tarihi | 0

Büyük bir salgının hepimizi evlerimizde kalmaya zorladığı bu günlerde, millet olarak bazılarımızın zihninde yakın zamanlarda çıkan hastalıklar canlansa da,  birçoğumuz insanoğlunun varlığından beri ortaya çıkmış birçok hastalıktan haberdar değildik.

Fatih Sultan Mehmet’in hocası Şeyh Akşemseddin hekimdi ve mikrobu yüzyıllar önce keşfetmişti. Şeyh Akşemseddin Maddetü’l-Hayât isimli eserinde şunları yazar: “Hastalıkların çoğu insandan insana bulaşmak suretiyle zuhur eder. Bu ise gözle görülemeyecek kadar küçük, lakin canlı tohumlar vasıtasıyla olur.” diyerek, mikrobu ve salgın olma şeklini bizlere aktarmıştır.

Yine İslam tarihinde de salgın hastalıklar görülmüş, Peygamber Efendimiz (s.a.v) de karantina uygulamış ve şu Hadis-i Şerif’ini irad buyurmuştur:

      “Bir yerde veba ve benzeri, herhangi bir bulaşıcı hastalık olduğunu işittiğiniz zaman, o yere girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde böyle bulaşıcı bir hastalık varsa, oradan da çıkıp kaçmayınız”(25) buyurarak, karantina usûlünü getirmiştir. (Buhari Tıb 19)

    Evde kalmanın ve sağlığı korumanın lüzumlu olduğu bu günlerde Yedikıta Dergisi ekibi de “Sağlık ile Salgın arasında” dosyası ile bir sayı hazırladılar. Bu dergiyi okurlarına ücretsiz sunarlarken aynı zamanda sıhhı,hızlı ve rahat ulaşabilmemiz açısından internet üzerinden e dergi olarak bizlere sundular. İslam tarihi boyunca karantina, Tarihin büyük salgınları ve daha bir çok konusuyla Yedikıta dergisi’ne vermiş olduğum linkten ulaşabilirsiniz.

 YEDİKITA DERGİSİ – SAYI: 141 (MAYIS 2020)

Kanuni Sultan Süleyman’ın Muhibbi mahlasıyla yazdığı beytle bitirecek olursak:

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

Evde kalın, Sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir