Muradiye Külliyesi Restorasyonu

Kategori: Bursa Tarihi | 0

Bursa’nın önemli değerlerinden biri olan Muradiye Külliyesi restorasyonuna beklenen karar çıktı
Uzun zamandan beri ilgi bekleyen külliyeler özellikle Muradiye Külliyesi anıtlar kurulundan alınan izinle Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu başlatılacak. Muradiye Külliyesi, Bursa’da Osmanlı Sultanları tarafından yaptırılan son külliyedir. Sultan 2. Murat tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılmış ve içinde bulunduğu semte ismini vermiştir.
Bursa Valisi Şahabettin Harput Bursa’nın çok önemli ve değerli tarihi mekanlarından biri olan Muradiye Külliyesinin bulunduğu mekan, yeterli ilgi ve bakımın sağlanamaması sonucu çok mahzun bir şekilde kendisine uzanacak eli bekliyordu. Valilik olarak Bursa’daki pek çok tarihi eserlerin yanında özellikle Muradiye Külliyesi’nin mutlaka ele alınması ve layık olduğu yere getirilmesi için yoğun bir çaba gösterdik.” dedi.
İkinci Murat ve beraberindeki 12 türbe ile Türkiye’nin en büyük külliyelerden biri olan Muradiye Külliyesi’nin aynı zamanda dünyadaki üç büyük külliyeden biri olduğu bilgisini veren Vali Şahabettin Harput, “Muradiye Külliyesi’nin bu haliyle kalmasına hiçbir gönül, hiçbir insan tahammül edemez. Bu anlayışla külliyedeki 12 türbenin restorasyonu ile alakalı bir yıldan beri çalışmaktayız. Türbelerin restorasyon projelerinin hazırlanması geçen yılın mart ayında ihale edildi. Nihayet Aralık ayının son haftasında Anıtlar Kurulu’nun yaptığı toplantıda projelerin tamamının restorasyon çalışmaları onaylandı.” şeklinde bilgi verdi.
Külliyede bulunan türbeler:
Sultan 2.Murat, Cem Sultan, Şehzade Mustafa, Şehzade Ahmet, Fatih Sultan Mehmet’in annesi Hüma hatun ve ebesi,  Gülşah Hatun, Şehzade Mahmut, Şirin Hatun, Gülruh Hatun, Mükrime Hatun’un yanı sıra isimleri bilinmeyen saraylılar da bulunmaktadır.
*Yedikıta  Dergisi Mart 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir