Hamidiye Köprü Projesi

Kategori: Osmanlı Tarihi | 3

    Sultan İkinci Abdülhamid Han zamanında, İstanbul Boğazı’nın, Sarayburnu-Üsküdar ve Rumeli Hisarı-Kandilli arasında olmak üzere iki köprü ile bağlanması projesi yapılmıştı. Fransız inşaat mühendisi F. Arnodin’e 1900 yılında çizdirilen projede köprülerin, Eyfel Kulesi’nin yapıldığı çelik teknolojisiyle yapılması hedefleniyordu.

Sarayburnu-Üsküdar arasındaki aktarma köprünün iki kara tarafından ayakları arasındaki mesâfe 1700 metre idi. Projede beş ayak üzerine kurulması planlanan

köprünün orta ayağının 32 metre derinlikteki deniz tabanına oturtulması planlanmıştı. Denizden yüksekliği 50 metre olan köprünün altından asılacak teleferiklerle vagonların taşınması hedefleniyordu. Rumeli Hisarı-Kandilli arasında yapılması planlanan köprü ise ilgili vesîkasında “Cisr-i Hamîdî” (Hamîdiye Köprüsü) olarak isimlendirilmiş sâbit bir köprüydü. Projede istasyonların Bakırköy ve Bostancı’ya kurulması, böylece demiryolunun şehrin dışından geçmesi planlanıyordu.

Proje hakkında ayrıntılı bilgiyi  Çamlıca Basım Yayın’dan çıkan “HAMİDİYE KÖPRÜ PROJELERİ” isimli eserinde bulabilirsiniz.

3 Responses

  1. Emre

    Bu tüp geçit projesinin de osmanlı tarafından çizildiği bir proje taslağı vardı. Onunla bu yazıdaki aynısı mı?

  2. halilmustafa

    her iki proje de Abdülhamid Han tarafından hazırlatılmış fakat bu yazıdaki proje ile tüp geçit projesi farklı. Onu da yayınlayacağım inşallah.

  3. Halil Mustafa Güler

    Emre sormuş olduğun tüp geçit projesini de yayınladım biraz geç de olsa. Köprü projesi ile bu projenin farklı olduğunu ama ikisinin de 2.Abdülhamid tarafından hazırlatıldığını söylemiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir