12 Mar 2011

Bursa’da Tarih Yazılıyor

Yazar: Halil Mustafa Güler | Kategori: Bursa Tarihi

     BURSA’DA TARİH; YAZILMAYA DEVAM EDİLİYOR
-Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentin soyut kültürel mirasının ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalar kapsamında 6 yeni eseri daha Bursa belgeliğine kazandırdı.
– Başkan Altepe, Bursa’nın tarih, kültür ve tüm değerlerini ortaya çıkaran daha birçok eserin yazım aşamasında olduğunu belirterek, “Tarih; yazılmaya devam ediliyor” dedi. BURSA – Bursa’nın tarihi, kültürel ve sosyal hafızasını tazeleyerek kentin değerlerini gelecek kuşaklara aktarmak için yoğun çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi, 6 yeni eseri daha Bursa belgeliğine kazandırdı. Kitapları kamuoyuna tanıtan Başkan Altepe, daha birçok eserin yazım aşamasında olduğunu belirterek, “Tarih; yazılmaya devam ediliyor” dedi.

Bursa’nın tarihi, kültürel ve sosyal hafızasının uzun soluklu bir çalışmayla ele alındığı ‘Bursa Kütüğü’, Kızık Köylerini anlatan “Uludağ’ın Beşibirliği; Bursa Kızık Köyleri”, Osmanlı çarşılarının tüm yönlerinin ele alındığı “Çarşı’nın Öyküsü” ve “Ziraat Mektebi” gibi bir eserle Bursa’nın tarihine ışık tutan Büyükşehir Belediyesi 6 yeni eseri daha Bursa belgeliğine kazandırdı. Bursa Araştırmaları Merkezi tarafından akademisyenler ve konunun uzmanlarının katkılarıyla hazırlanan “Kukla ve Gölge Tiyatrosu”, “Uludağ Buluşmaları”, “Yarhisar Gezileri”, “1896 Baharında Bursa”, “Süheyl Ünver’in Bursa Defteri” ve İstanbullu bir müverrih olan Hüseyin Vassaf’ın Bursa’ya yaptığı araştırma ve inceleme gezisi notlarından oluşan “Bursa Hatırası” adlı eserler Şehir Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle kamuoyuna tanıtıldı.

“Zenginliklerimizi gün yüzüne çıkarıyoruz”
Üftade Salonu’nda düzenlenen ve kitapların hazırlanmasına katkı sağlayan akademisyenler ile araştırmacıların da katıldığı toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehirlerin tarihe şahitlik yapan, tarih yazan ve yazdıran merkezler olduğunu vurguladı. Şehirler dönüşüp değişirken tarihçiler ve edebiyatçıların da şehrin o anına, o gününe ait görünümlerini, güzelliklerini kayda geçirdiğini ifade eden Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak tüm zamanların nadide şehirlerinden biri olan Bursa’nın zenginliklerini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyoruz. Bursa’mızın tarihi, kültürel ve sosyal hafızasının titiz çalışmalarla geleceğe taşındığı kaynak eseri kütüphanelerimize kazandırıyoruz” dedi.

“Tarih; yazılmaya devam ediliyor”
Fiziki anlamda Bursa’nın tarihi ve kültürel değerlerini ayağa kaldırırken, somut olmayan kültürel mirası da hiçbir zaman ihmal etmediklerinin altını çizen Başkan Altepe, Bursa’nın gizli kalmış değerlerinin ortaya çıkarılması konusunda akademisyenler başta olmak üzere tüm kent dinamikleriyle alışmalar yaptıklarını hatırlattı. Bursa Araştırmaları Merkezi’nin tamamen bu amaç doğrultusunda kurulduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bursa Kütüğü, Savunma Hatlarından Yaşam Alanlarına, İnsan ve Ekmek, Bursalı Şair Ahmet Paşa ve Dönemi, Malik Aksel Kitabı, Bursa Ziraat Mektebi, Kızık Köyleri ve Çarşı’nın Öyküsü gibi eserleri belgeliğimize daha önce kazandırmıştık. Bugün tanıttığımız 6 eserin dışında Bursa’nın Spor Tarihi, Bursa’nın Hazireleri, Bir İmparatorluğun Başkenti Bursa, Bursa’da Yapıların Oluşum Aşamaları, Bursa’nın Tarihi Mahalleleri, Halil İnalcık’ın Bursa Makaleleri gibi birçok eser de halen yazım aşamasında. Yani Bursa’da tarih; yazılmaya devam ediliyor” diye konuştu.

“Kayıp kitap gün ışığına çıktı”
Toplantıda söz alan Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Kara, İstanbullu bir müverrih olan ve 1872-1929 yılları arasında yaşamış Hüseyin Vassaf’ın Bursa’ya yaptığı araştırma ve inceleme gezisi notlarından oluşan “Bursa Hatırası” isimli eserin dünyada bir ilk olduğunu söyledi. Hüseyin Vassaf’ın basılmış bir çok eseri bulunduğunu dile getiren Kara, “Ancak bu kendi eliyle kaleme aldığı eser, kayıtlarda olmasına rağmen, kayıptı. Bu kitabın izini sürdük ve yıllar sonra bizzat Vassaf’ın el yazısıyla kaleme aldığı orijinal notlara ulaştık. Kitap bu anlamda bir ilk olması açısından önemli. Bir diğer önemli yanı ise kitapta yer alan fotoğraflar 1901 yılının yani 110 yıl öncesi Bursa’nın görüntülerini yansıtıyor. Bir anlamda 110 yıl öncesi Bursa’yı da okuyucularla buluşturmuş oluyoruz. Bu anlamda bize bu eseri hazırlama imkanı veren Büyükşehir Belediyesine ve Bursa Araştırmaları Merkezi’ne teşekkür ediyorum” diye koştu.
“Kukla ve Gölge Tiyatrosu” kitabının hazırlanmasına katkı veren Mevlüt Özhan, Fatma Fahrünnisa Hanım’ın 11 günlük Bursa ziyaretinin ardından kaleme aldığı
“1896 Baharında Bursa” adlı esere katkı veren Nezaket Özdemir ile diğer kitapların hazırlanmasında katkılarını esirgemeyen Prof.Dr. Mefail Hızlı ile Doç. Dr. Hasan Basri Öcalan da Bursa’nın soyut mirasına katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Yorum Yap,Fikrini Paylaş